Amerikan Yahudi Komitesi

April 23, 2014

Amerikan Yahudi Komitesi (AYK) Medz Yeghern kurbanlarının anısı önünde saygıyla eğilir.

23 Nisan 2014, -- New York – Bu ay, geçen yüzyılda yaşanan vahşetleri vakarla hatırlıyoruzadığımız bu ay; – Ruanda Ssoykırımı’nın başlangıcının 20. Yıldönümünü, ve İsrail ve ile ABD’de her yıl düzenlenen Holokost anmalarının yanında, – bu kez de Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında gerçekleştirilen Medz Yeghern’in, yani Ermeni Soykırımı’nın 1.5 milyon olduğu tahmin edilen kurbanlarının anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

AYK, imparatorluğun dağılmasından yıllar sonra kurulan bir cumhuriyet olan Türkiye devletini, hükümetin vaat ettiği gibi, kitlesel kıyımlar, zorla tehcir sürgün, ölüm yürüyüşleri, ailelerin birbirlerinden koparılması ve diğer kötü muamelelerin yapıldığı o karanlık döneme ait tarihsel kayıtları hükümetin vaat ettiği gibi, sadece tam erişime açmaya değil, bununla kalmayarak söz konusu kayıtların ortaya çıkardığı gerçekler üzerine eğilmeye davet etmektedir. Neredeyse yüzyıldır varlığını sürdüren bu yaranın iyileşme süreci ancak bu acı kederli dönemin gerçekliği ile yüzleşilmesi durumunda başlayabilecektir.

AYK İcra Başkanı David Harris konuşmasında şöyle konuştu: "Kuruluşumuzun çeşitli vesilelerle beyan ettiği ve yazdığı gibi, Osmanlı yönetiminde Ermenilere yapılan vahşet, insanlığa karşı işlenmiş, sözcüklerle anlatılamayacak kadar büyük bir suçtur. Sık sık dile getirilen ama nadiren hayata geçirilen ‘Bir daha asla’ sözünün gerçek anlamına kavuşabilmesi için o döneme ait bütün gerçekler ayrıntılarıyla kabul edilmelidir.” dedi.

Harris sözlerine şöyle devam etti: “O dönemde Harvard Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Profesör olan, bugün ise de Birleşmiş Milletler’deki ABD büyükelçisi görevini üstlenmiş olan Samantha Power’ın 2002 Pulitzer Ödülü’nü kazanan kitabında “A Problem from Hell: America and the Age of Genocide”da (Cehennemden Bir Problem: Amerika ve Soykırım Çağı) dediği gibi, tarihle yüzleşilmeli, vicdanın sesine uyulmalıdır, yoksa güçlünün zayıfa uyguladığı sonsuz zalimliklere mahkum şekilde yaşarız.”

Harris "Birbiri ardına yaşanan dehşet örneklerinin bize hatırlattığı gibi, hepimiz bu tür olayların gelecekte de tekrarlanmasının önlemek istiyorsak hatırlamakla yükümlüyüz. Dünyanın her yerinde, 20. yüzyılın ilk ama son olmayan etnik katliamı ve soykırımı olan Medz Yeghern’i anan iyi insanlarla dayanışma içindeyiz.” diyerek sözlerine son verdi.